ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Afrodizyak Parfüm

Koku güçlü bir araçtır. Araştırmalar, diğer duyularımızdan çok daha fazla, hafıza ve duygu ile bağlantılı olduğunu göstermektedir. Fakat bunun aşk hayatımızda da önemli bir rol oynadığını ve afrodizyak nedir biliyor muydunuz? Tarih boyunca insanlar ruh halini ayarlamak için afrodizyak parfüm kokular kullandılar. Eski Kızılderililer, Kama Sutra'da bazı yağları ve baharatları kullandıkları ve Mısır’ın ünlü Kraliçesi Kleopatra’nın sevgililerini baştan çıkarmak için parfüm kullandığı söyleniyor. Kelimenin kendisi bile sevgi ile bağlantılıdır; “Afrodizyak”, Yunan aşk tanrıçası Afrodit'ten gelmektedir. Bu nedenle, kokuların erotik nitelikleri için hala yaygın şekilde kullanılmaları şaşırtıcı değildir. Dahası, araştırmalar afrodizyak etkili parfüm çeşitlerinin gerçekten işe yaradığını gösteriyor. Aşağıda, bilimi destekleyen, arzuyu, duyuları ve canlılığı farklı kokuların bir listesini bulacaksınız.

Afrodizyak Etkili Parfümller Nelerdir?

Afrodizyak kokular, cinsel içgüdü uyandıran, arzu getiren ya da zevk ya da performansı artıran kokulardır. Bazı yiyeceklerde, ilaçlarda ve hatta vücudumuzda afrodizyaklar bulunabilirken, bu bölüm afrodizyaklı parfüm kokularına odaklanacaktır. Bu çiçekler, otlar ve hatta bazı yiyeceklerin kokusunu içerir. Afrodizyak kullanımı konusundaki bazı şüphelere rağmen, çalışmalar bu aromaların çoğunun işe yaradığını gösteriyor. Kolayca herkesin koku rutinine dahil edilebiliyorlar. Aşağıdaki bilimsel olarak kanıtlanmış afrodizyak kokuları listemize göz atın.

Aşk Parfümü

Bu geleneksel koku, erkeklerde uyarılmayı arttırır. Aslında, bir çalışmada lavanta ile karıştırılmış balkabağı turtası kokusunun, koklama sırasında diğer bölgelere kan akışını yüzde 40 arttırdığı tespit edildi. Ayrıca, çörek kokusuyla karıştırılmış balkabağı turtası kokulu cinsel gücü artıran karışımlar kan akışını yüzde 31,5 oranında artırdı. Bilim adamları, her ikisinin de listesini yapan adamların turtadaki vanilya ve tarçınla tepki gösterebileceğini düşünüyor.

Yukarıda da belirtildiği gibi, balkabağı turtası ile karıştırılmış lavanta kokusunun erkeklerde uyarılmayı yüzde 40 arttırdığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, lavanta tek başına durabilir. Çiçeğin kokusunun aynı zamanda rahatlayıp uyandırdığı kanıtlanmıştır. Bir çalışmada, 200 mg doz vanilin afrodizyak etkisi göstermiştir. Vanilyanın afrodizyak nitelikleri küçük bir sürprizle sonuçlanmalı, çünkü vanilyanın yatıştırıcı kokusunun erkeklerde yüzde 9 oranında libidoyu ve kan akışını arttırdığı gösterilmiştir. Başka bir araştırmada, çilek kokusunun bu etkisinin olduğu söylenen insanlarda canlanma kokusu arttı. Normalde bunu plasebo etkisine işaret etsek da, denekler, diğer meyvelerin kokusunu aldıklarında aynı sonuçlar rapor edilmedi, bu da kokunun vücudu etkileyebileceğini öne sürdü.

Afrodizyaklı Parfüm Çeşitleri

Afrodizyak özellikleri için bazı erkek ve kadınların kokularını test eden bir araştırma, “kazanan karışımın” yasemin aroması olduğunu buldu. Zengin, tatlı kokusu libidoyu geliştirmek ve samimiyeti arttırmak için yüzyıllarca kullanılmıştır, bu da onu daha iyi bilinen afrodizyak etkili parfümler arasına sokar.

Isınmış ve baharatlı, zencefil bir afrodizyak olarak tarih boyunca kullanılmıştır; daha yakın zamanlarda, zencefil esansiyel yağının enerji verici ve canlandırıcı olduğu bulunmuştur. Çin halk ilaçları üzerine yapılan son bir araştırma, zencefilin dolaşım sistemi uyarıcısı gibi davrandığını ve afrodizyak etkili kadın parfümleri ile erektil disfonksiyona yardımcı olabileceğini buldu.

Tartışmalı şekerlemenin kokusunun erkeklerde uyarılmayı yüzde 13 artırdığı gösterilmiştir; balkabağı kokusuyla birleştiğinde bu sayı yüzde 32'ye yükseldi. Anasondan gelen tatlı kokunun, kadınlar üzerinde de işe yaradığı söylenmektedir.

Tarçın, antioksidan ve antienflamatuar etkiler dahil olmak üzere birçok belgelenmiş faydaya sahip olmakla birlikte, aynı zamanda bir afrodizyak olarak da bilinir. Bu iddiaları desteklemek için araştırmacılar, tarçın kokusunun, yaşlanmada, cinsel işlevi arttırdığını, erektil disfonksiyonda yardımcı olabileceğini öne sürdüler.

Canlılık insan cazibesinde büyük bir rol oynar, bu yüzden pembe greyfurt afrodizyak parfümler arasında önemli olarak kabul edilir. Araştırmalar pembe greyfurt kokusu sıkan kadınların ortalama altı yıl daha genç olduğunu ve dolayısıyla erkeklere daha çekici geldiğini göstermektedir.

Portakal, cinsel organlara kan akışını yüzde 19'a kadar arttırdığı kanıtlanmış bir başka kokudur. Narenciye kokusunun, kişiyi etrafındaki uyaranlara karşı daha duyarlı hale getiren uyanıklığı da arttırdığı gösterilmiştir.

Doğu Hint tıbbında kullanılan Sandal Ağacı genellikle bir aşk parfümü olarak lanse edilir. Son çalışmalar, sandal ağacının nabzı yükselttiğini ve antidepresan ve rahatlatıcı nitelikler sergilediğini gösteren bu iddiaları desteklemektedir.

Birçok modern kokuda kullanılan bu çiçek kokusunun afrodizyak etkisi vardır. Tartışmalı bir çalışma, spermin kokudan etkilendiğini ve cinsel ilişki sırasında kadınların hamile kalma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Başka bir çalışmada, kokunun erkeklerde uyarılmayı yüzde 11 oranında arttırdığı tespit edildi.

Gülün çiçek kokusu tıbbi nedenlerden dolayı uzun zaman boyunca kullanılmıştır. Depresyonla mücadele ettiği ve güven, doğurganlık ve libidoyu arttırdığı bilinmektedir. Ayurveda uygulayıcıları ayrıca, sinir sistemini düzenlemeye yardımcı olduğunu ve insanların dokunmaya daha duyarlı hale geldiklerini söylerler.

Yunan perisi Minthe'den sonra adlandırılan Pluto'nun metresi, yeraltı dünyasının tanrısı olan nane, arzudan uzaklaşmak için derin bağlara sahiptir. Son araştırmalar kadınlar için bir afrodizyak etkisi olduğunu, uyanıklığı artırdığını, beyni uyardığını ve cinsel organlardaki kan damarlarını genişlettiğini buldu.

Feromon Parfüm

Afrodizyak kokuları hakkında bir rehber feromonlardan bahsetmeden tamamlanmış sayılmaz. Doğal kokular hayvanlar ve insanlar aktiviteye neden olan feromonları salgılarlar. Feromonlar hormonlara benzer ancak çevremizdekilerin davranışlarını etkilemek için vücut dışında çalışırlar. Hayvanlar bu ince kokuları alarm vermek, içgüdüleri tetiklemek, bölgelerini işaretlemek, bir anneyi ve yavruları bağlamak ve uyarılmayı teşvik etmek için kullanırlar. Bununla birlikte, insan feromonlarının davranışı ne kadar etkilediği ile ilgili olarak hala tam bir karar söz konusu değildir. Araştırmalar, erkek terinin bir bileşeninin ruh halini etkileyebileceğini ve uyarılmayı artırabileceğini göstermektedir. Salgılanan bir kadın feromonunun erkekleri çektiği söylenirken, diğer araştırmalar insanlarda feromon türlerinin daha uyumlu bir ortak çekime yardımcı olduğunu göstermektedir. Pek çok koku, parfümlere eklemek için sentetik feromonları tasarlamaya çalıştı, ancak gerçekten işe yaradıklarını kanıtlayacak bir araştırma yoktur. Ancak bu, insanların sentetik feromon kokuları ile şanslarını denemelerini engellemez. İnsanlar etraflarındaki kokulardan etkilenir ve arzu da bundan farklı değildir. Eski ve modern zamanlarda, bu denenmiş ve gerçek kokular, herhangi bir gecede yatak odasında kokunun mükemmel bir katkısı olduğunu kanıtlamıştır. Aşk hayatınızı renklendirmek için, parfümün içinde kendinize püskürtmekten veya bir mum ya da uçucu yağda kullanmaktan, günlük rutininize eklemekten tereddüt etmeyin.

Afrodizyak Kokusu Tarihi

Tarih boyunca, afrodizyaklar arzu ve şehvet uyandırmak için kullanılmıştır. Bahsettiğimiz gibi, eski Mısırlılar ruh halini ayarlamak için parfümlü yağlar kullandılar. Kleopatra'nın Mark Antony ve İmparator Julius Caesar'ın beğenisini kazanmak için kakule, tarçın ve fesleğen kullandığı söylenir. Ayrıca, Mısırlıların afrodizyak nitelikleri olduğuna inandıkları için süt ve safran karışımı yaptığı da belirtilir. Kutsal kitaplar da, kokuları afrodizyak olarak kullanmaktan bahseder. Yunanlılar ve Romalılar hoş kokuları ve afrodizyak nitelikleri için aromatik baharat ve parfümleri tercih ediyorlardı. Gül, yasemin, lavanta ve papatya gibi kokulu yağlar ve bitkisel kokular ile banyo yapar ve üzerlerine bu kokuları sıkarlardı. Rönesans döneminde, doğurganlığı artırmak isteyen kadınların ebeleri, afrodizyak kokuları ot ve baharat iksiri haline getirmişti. İnsanlar 1800'lerde daha hijyenik hale geldikçe, kokular moda ve trendle ilişkilendirildi. Kadınlar ve erkekler, çekicilik seviyelerini artırmak için sevgilileriyle buluşmadan önce kendilerine parfüm sıkmaya başladılar. Bugün bile insanlar ruh halini ayarlamak için parfümlerde vanilya, lavanta, tarçın ve yasemin gibi kokular kullanıyor.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR